Dana D. Daňková | Pondělí, 22. květen 2017 |
Někdo chce roubenku jen novou, pro jiného má své kouzlo zase pouze ta stará, na níž ulpěl nejen um dávných řemeslníků, ale zanechali zde své stopy i předchozí obyvatelé. Avšak taková roubenka vyžaduje systematickou renovaci, a když stojí majitel na počátku, neví samou radostí, kde začít.
V minulém článku jsme si řekli, co vše je třeba zajistit před konkrétní opravou, dnes postoupíme od slov k činům.
U starších roubených či jiných masivních dřevěných konstrukcí dochází často k poškození těch částí, které jsou v přímém kontaktu s podložím. Do doby před druhou světovou válkou se totiž nepoužívala žádná hydroizolace, která by chránila spodní části staveb před vlhkostí.
Zkáza roubenek přichází od podlahy
Stavby nebo části staveb, které jsou usazeny výše nad terénem, v sušší části pozemku nebo byly trvale užívány, budou v lepším stavu než části utopené ve svahu, neobývané a podobně. Rozsah poškození by měl především určit, zda opravy budou pouze lokální, nebo bude potřeba provést generální opravu. V nejhorším scénáři může také dojít k tomu, že bude lepší stávající stavbu strhnout a postavit novou...
Dlouhodobé působení zvýšené vlhkosti je pro dřevo fatálně destruktivní. Často je poškození viditelné na první pohled, obvykle se však hniloba skrývá uvnitř konstrukcí v podlahách a pod jejich úrovní. Pro zvolení správného způsobu rekonstrukce je proto potřeba zhodnotit rozsah poškození, to znamená rozebrat stávající konstrukce, odstranit staré podlahy, které jsou nevhodné jak z funkčního, tak z kvalitativního hlediska, obnažit povrch jednotlivých nosných prvků a mechanicky (poklepem, rýpnutím) zjistit, v jakém jsou stavu.
Roubenku zvedněte heverem
V drtivé většině případů bývají vážně poškozeny prahové trámy, které leží přímo na zemi nebo na kamenných základech. Ty je třeba vyměnit. Aby nedocházelo k destrukci znovu, je nutné opravit základy a základovou desku. Pokud tedy chceme starou roubenou stavbu co nejvíce zachovat, je nejjednodušší dům zbavit starých a nepotřebných konstrukcí. Části, které chceme zachovat, se vyzvednou, vykopou základové pasy a vylije betonová deska, která se pak opatří kvalitní hydroizolací.
Zdvihání se provádí nejčastěji pomocí heverů a hydraulických zvedáků, mělo by však být realizováno pod odborným vedením, aby nedošlo k poškození konstrukcí ani zdraví pracovníků. Roubené konstrukce drží pohromadě i při pohybech, které zvedání stavby provázejí. Když stavbu zvedneme, můžeme současně vyměnit i poškozené trámy. Tuto výměnu by ovšem měli provádět zkušení tesaři tak, aby byla zachována funkčnost prvků i architektura stavby. Poškozené spodní trámy mohou být také nahrazeny podezdívkou.
Při usazování stavby zpět na základovou desku dbáme na kvalitní izolaci mezi spodní stavbou a prvním trámem – jak z hlediska izolace proti vlhkosti, tak i izolace proti tepelným mostům. Oprava základů a desky je často spojena se zkvalitněním zdravotně-technických prvků stavby (voda, topení, elektrika). Rekonstrukce roubenky by měla být brána jako celek se všemi návaznostmi na současné požadavky staveb.
Ing. Pavel Pacák
odborník na stavby a rekonstrukce dřevostaveb
Další díly seriálu:
- Rekonstrukce roubenky: Než se pustíme do oprav
- Rekonstrukce roubenky: Opravy spodní stavby, podlah a navazujících stěn (tento článek)
- Rekonstrukce roubenky: Oprava stěn a střechy
Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Poctivá rekonstrukce památkově chráněného objektu Roubenka
Rekonstrukce historicky cenných objektů nebývají jednoduchou záležitostí, obzvlášť těch památkově chráněných. Když se ale spojí vědomosti, pokora, ochota naslouchat a snaha o…
-
Oprava dřevěné a nosné konstrukce krok za krokem
Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve když je stavba „v suchu" a…
-
Jak na opravu roubenky krok za krokem
Pro majitele je dnes nejtěžší zorientovat se v množství často protichůdných informací a naplánovat opravu tak, aby přinesla kýžený výsledek – obvykle zvýšení komfortu pro…
-
Jak funguje technologie čištění dřeva suchým ledem a v čem je unikátní
Mezi metody čištění a oživení starších dřevěných prvků přibyla nová, efektivní a ekologická metoda čištění peletami suchého ledu. Kromě údržby a renovace straších…